Што треба да јадат пушачите секој ден за да ги зачуваат белите дробови здрави?

Еве 10 намирници кои би требало секој да ги внесува и кои ќе ви помогнат вашите бели дробови да бидат здрави.

Цитрон

Конзумирањето на еден до четири порции цитрон неделно ја намалува шансата за заболување од рак на респираторните органи.

Бразилски орев

Бразилскиот орев е богат со селен и витамин Е и помага во намалувањето на ризикот од заболување на рак на белите дробови.

Лук

Антиоксидансите присутни во лукот ги чистат белите дробови од токсините предизвикани со пушењето.

Вода

Пијте 8 чаши вода на ден. Ова ќе помогне вашето тело, па и белите дробови правилно да функционираат.

Сок од морков

Испијте 300 милилитри сок од морков за време на појадокот. Ова ќе помогне во алкализирање на вашето тело.

Ѓумбир

Ѓумбирот помага во отстранување на слузта која настанува со внесување на млечните производи, пченицата и сојата. Исто така содржи и антиоксиданси кои ќе ги отстранат токсините предизвикани со пушењето.

Билни чаеви

Билните чаеви ќе ги поттикнат вашите црева да ги елиминираат токсините.

Сок од брусница

Пијте секој ден 400 милилитри сок од брусница пред да легнете. Сокот од брусница се вори со бактериите во белите дробови кои предизвикуваат инфекции.

Сок од ананас

Пијте 300 милилитри цеден сок од ананас бидејќи содржи антиоксиданси кои се корисни за респираторниот систем.

Топла вода и лимон

Исцедете два лимони во топла вода и пијте го овој микс пред појадок.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.