Што најмногу грешите кога времето е пеколно топло?

Научниците предупредуваат дека студената вода всушност ја забавува хидратацијата на организмот и поради тоа се препорачува да се консумира вода, односно напитоци со собна температура, бидејќи тие најбрзо се апсорбираат во телото.

Понатаму, ако пиете студена вода веднаш после оброкот, постои голема можност да настинете дури и ако надвор е топло. Кога ќе стекнете навика да пиете умерено студена вода, Вие ќе забележите значително подобрување на варењето на храната, метаболизмот и општо, функционирањето на дигестивниот систем.

Пиењето топол чај по жешкото време, исто така има свои предности бидејќи топлите пијалаци го поттикнуваат потењето и на тој начин се разладувате, но постои еден “трик”: топлите напитоци ќе Ве разладат само кога надвор нема влага, односно кога воздухот е сув. Ефектот е уште подобар ако носите облека што не ја задржува влагата, односно која овозможува испарување на потта

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.