Што ќе ви се случи ако секое утро пиете вода со мед?

Ова се резултатите

Едноставната напивка која во себе ја содржи една од најздравите намирници на светот е вистински сојузник во зајакнување на добрата здравствена состојба.

Општо е познато дека медот е една од најздравите намирници на светот.

Ако секое утро пиете по една чаша млака вода од 2 дл во која е измешана една лажичка мед, ќе ви се случат многу позитивни промени на вашето тело. Водата не смее да биде врела, бидејќи се уништуваат хранливите материи во медот.

 

Како водата со мед делува на варењето?

1. Го олеснува проаѓањето на храната во системот за варење

2. Ги неутрализира гасовите кои се произведуваат во дигестивниот систем

3. Го смирува желудникот

Како водата со мед делува на нашето тело?

1. Го детоксифицира организмот

2. Со додаток од сок од лимон станува сојузник во слабеењето

 

3. Делува анти-бактериски

4. Ги олеснува алергиите

5. Ја чисти кожата

6. Го регулира нивото на шеќер во крвта

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.