Што да јадете за здрави очи!

182

Моркови

Добро е познато дека морковот е еден од најдобрите производи за добро здравје на очите. Корисните својства се должат на изобилство од бета каротин, кој е важен за правилно функционирање на ретината и други делови на окото.

Бамја

Покрај бета каротин, бамјата содржи зеаксантин и лутеин – соединенија кои имаат клучна улога за одржување на добар вид. Во неа се содржи и корисниот витамин за доброто окуларно здравје витаминот Ц.

Кајсии

Тие се богати со бета каротин, витамини Ц и Е, цинк и бакар. Кајсиите се исклучително корисни за стареењето на очи. Истражувања покажале дека присуството на корисните витамини и елементи во фетусот намалува за 25 отсто ризикот од дегенерација на макулата – водечка причина за губење на видот по 60-годишна возраст.

Брокула

Брокулите е одличен извор на корисните состојки за очите лутеин, зеаксантин, витамин Ц и бета каротен.

Ореви

Јадките како бадеми, ореви и кашу содржат омега-3 масни киселини, кои се важни за здравјето на очната ретина и штитат од влошување на видот со староста.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.