Што да јадете за добар имунитет?

Спанаќ:

Ова е една од намирниците која крие големо количество на витамин Б2, А, како и витамин Б6. Спанаќот има големо количество на антиоксиданси, фитонутритиенти, протеини, омега-3 масни киселини и калциум.

Со други зборови, спанаќот е една од најздравите намирници, а истиот треба да го конзумирате почесто.

Орев:

За да имате добар имунитет оревот е едно од решенијата. Доволно е деневно да јадете по 50-60 грама ореви. Тој содржи голем број витамини и омега-3 масни киселини.

Грав:

Гравот е одличен избор. Гравот содржи лептин, а истиот го намалува апетитот. Содржи витамин Б, калциум, калиум и фолна киселина.

 

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.