Што да јадете после третата деценија од животот?

Овие препораки може да се наречат банални, но тоа е единствениот начин да се остане во форма.

Еве неколку практични совети:

Јадете помалку слатки, и меѓу оние кои се нудат- изберете нискокалорични продукти.

  • • Не заборавајте да пиете вода. Недостатокот на течности често погрешно се толкува како глад, што ве принудува да се јадете повеќе. Водата е корисна и за лицето, бидејќи го спречува појавата на брчки.
  • • Јадете овошје и зеленчук во три бои: црвена, портокалова и бела боја. Тие се богати со ликопен, лутеин, бета-каротен и зеаксантин. Овие антиоксиданси се важни на било која возраст, но особено по 35 години . Го чуваат видот и благотворно делуваат на кожата и косата.

Би ги наброиле: брокула, спанаќ, домати, моркови, црвен грејпфрут, кајсии, артичока.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.