Штити од рак, ублажува ПМС, топи килограми?

247

Едно јајце содржи само 72 калории, а е одлична алтернатива за месо бидејќи содржи големи количини протеини.

Истражувањата покажаа дека двојното зголемување на внес на протеини во комбинација со вежбање го поттикнува топењето масти, а не мускули. Едно големо јајце има 6,4 грама протеини и мала количина јаглехидрати, па јајцата се препорачуваат на сите кои сакаат да ослабнат.

Јајцата успешно ги ублажуваат промените на расположението, дури и склоноста кон депресија за време на ПМС. Овие симптоми се поврзани со недостаток на железо, а јајцата се богати со овој минерал, поради што го поправуваат расположението.

Истражувањето во кое учестувале 3.000 жени потврдило дека жените кои редовно јадат храна во која се застапени јајцата имаат 24 отсто помал ризик од развој на рак на дојка.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.