Шеќер и рак на дојка – Дали постои поврзаност?

Шеќерот кој е составен дел на газираните пијалоци, кечапот, стапчињата од житарки и бисквитите поттикнуваат појава на рак на дојка кај жените, предупредуваат научниците.

Исхранaта која е богата со шеќер го зголемува ризикот од рак на дојка и метастазирање на белите дробови, се наведува во студијата.

Истражувачи од Универзитетот во Тексас утврија дека, дури во 58 проценти од случаите, кога на глувците им давале храна богата со сахароза се зголемувала опасноста од раст на тумор.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.