Сезоната почна, јадете јагоди за да бидете млади но и здрави

 

Јагодите се на четвртото место на листатата на храна со највисока концентрација на антиоксиданси кои пак го заштититуваат телото од слободните радикали кои го забрзуваат стареењето и предизвикуваат многу болести.

Тие се одличен извор на витамин Ц, кој ги зајакнува артериите и надбубрежната жлезда. Познато е дека во осум јагоди има повеќе витамин Ц од еден портокал. Истражувањата покажуваат дека јагодите може да помогнат во регулирањето на шекерот во крвта. Само една чаша природен цеден сок од јагоди на ден може да спречи болест на крвта. Со нивото на шеќер во крвта се поврзани дебелината, промени во расположението, дијабетес и хипогликемија. Јагодите имаат и анти-воспалителни ефекти и ја ублажуваат болката. Се препорачува да се јадат барем три пати седмично но бидејки се вкусни, ароматични и здрави треба да се јадат почесто.Исто така јагодите имаат моќ да спречуваат срцеви заболувања и артритис. Плодовите на јагодата содржат антоцијан, кои помагаат во согорување на мастите во телото

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.