Секое утро пијте вода со мед

Напивката ќе ја направите така што во 2 дл млака вода ќе измешате полна лажичка мед. Почекајте медот во целост да се растопи и потоа испијте ја напивката. Водата мора да биде млака и никако врела, бидејќи високата температура ги уништува хранливите состојки во медот.

 Како водата со мед делува на варењето?

1. Го олеснува минувањето на храната во системот за варење.

2. Ги неутрализира гасовите кои се произведуваат во системот за варење.

3. Го смирува желудникот.

4. Го детоксицира организмот – помага во исфрлање на токсините.

5. Со додавање на сок од лимон, водата станува сојузник во слабеењето.

6. Делува анти-бактериски. Сировиот мед е полн со ензими, витамини и минерали кои се борат против штетните бактерии.

7. Ги олеснува алергиите.

8. Го регулира шеќерот во крвта.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.