Сакате да имате поцврсти и поголеми гради – Јадете ги овие пет продукти!

Како што старееме, градите се опуштаат поради гравитацијата, хормоналните промени и доењето. Но, постојат едноставни начини на кои можете да ги направите поцврсти и поголеми.

Овие пет производи градите ќе ви ги направат поцврсти и поголеми:

Портокали

Портокалите се богати со антиоксиданси и бета каротин, кој ги штити ќелиите од штета. Исто така богати се со калциум и витамин Б6 кој го помага нивниот развој.

Зелен зеленчук

Спанаќот, брокулите и кељот се богати со фитоестрогени кои помагаат за зацврстување на ткивото на градите.

Калинка

Ова овошје е богато со антиоксиданси кои помгаат за обновување на ќелиите и штитат од прерано стареење. Калинката исто така го намалува ризикот за добивање рак на дојка и помага за нивно зацврстување.

Јагоди

Јагодите се богати со фитоестроген и елагинска киселина кои кожата на градите ја прават почиста, помазна и позатегната.

Соја

Сојата е богата со изофлавонини и поради тоа дава поголемо ткиво на градите, а тука се и естрогените кои го помагаат нивниот развој.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.