Рицинусово масло и сода бикарбона

Лекува катаракта, отстранува папиломи и брадавици, ја подмладува кожата!

Постојат дури 18 здравствени проблеми што рицинусовото масло и содата бикарбона успешно ги решаваат.

Алергиски осип

Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и со оваа мешавина намачкајте го телото неколку минути пред туширање. Измијте го телото под млак туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габички

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Нанесете ја оваа мешавина на местото зафатено од габички и оставете ја да отстои половина час, па измијте ја и исушете ја кожата. Истиот рецепт можете да го примените за модрици и крвавење, како и за отстранување на болка во коленото.

Иритација на очите

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажиче сода бикарбона. Нанесете ја на капакот и оставете да дејствува 20 минути. Измијте ја со вода. Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на окото, но и ќе ги избрише темните подочници околу очите.

Катаракта

Мачкајте ги очите со рицинусово масло секој ден пред спиење.

Подмладување на кожата

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и една лажица сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа мешавина околу 3 минути, а потоа добро измијте ја кожата.

Оваа мешавина се користи и за смирување на која било иритација на кожа, како што се убодите од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот, како и за отстранување на папиломи од кожата. Ако сакате подобар ефект на кожата, истријте го местото со смесата и оставете го да дејствува 20 минути, а потоа измијте го со млака вода.

Сето ова правете го пред спиење, бидејќи рицинусовото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавиците на кожата, така што ќе ја нанесете оваа смеса и ќе ја завиткате брадавицата преку ноќ. Наутро тргнете го завојот и измијте ја кожата. Повторувајте го ова неколку ноќи по ред.

Болка во грбот

Содата  бикарбона и рицинусовото масло измешајте ги, па со таа смеса намачкајте го долниот дел на грбот. Болката наскоро ќе исчезне.

Болка во увото

Капнете неколку капки рицинусово масло и болката ќе престане.

Опаѓање на коса

Намачкајте го темето со рицинусово масло и масирајте го пет минути. Потоа, нормално измијте ја косата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.