Ригорозна диета со маслинки – За 5 дена, пет килограми помалку!

Диетата на база на маслинки е прилично ригорозна и трае само 3-5 дена. За ова кратко време може да загубите до 5 килограми. Маслинките се многу здрави, богати се со влакна, аминокиселини, калциум, цинк, бакар, фосфор, селен и железо, витамините – B, C, E и R. Зелените маслинки во 100 гр содржат 145 калории, 3,8 гр јаглехидрати, 15,3 гр масти и протеини 1 гр.

На „празен стомак“ изедете 10 маслинки и земете лажица маслиново масло. Појадокот и ручекот треба да се состојат од салата која е составена од свеж зеленчук и зачинета со маслиново масло. За вечера јадете само маслинки (зелени или црни).

Што се однесува до пијалаците можете да консумирате само негазирана вода.

 

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.