Рецепт: Стар лек за тироидната жлезда и за забрзување на метаболизмот!

ОРЕВОВКА: Ликер од ореви

Во минатото често пиеле ликер од зелени ореви, бидејќи знаеле дека е поефикасен од многу лекови.

Оревите лекуваат различни болecти, и тие се многу корисни за тироидната жлезда, грлото, респираторните проблеми, бронхитисот, како и за зајакнување на имунитет.

Националната медицина препорачува оревовка за лекување на анемија, но исто така и како прва помош за проблеми со желудникот и за забрзување на варењето на храната.

Ликер од ореви

Потребни ви се: 40 млади ореви, 1 кг мед, 1 литар ракија.

Подготовка: Ставете ракавици и исечкајте ги младите ореви, ставете ги во поголема тегла и над нив додадете 1 кг мед и 1 литар ракија. Затворете ја со соодветен капак и оставете ја теглата да стои на сонце 40 дена.

Повремено промешајте ја содржината со пластична лажица.

Оревовката е исклучително богата со јод и затоа е добар лек за болecт на тироидната жлезда. Пред сервирање, нежно протресете ја оревовката за да го подигнете лековитиот талог. Како аперитив, оревовката служете ја со мраз и парче лимон.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.