Рецепт од 14 век стана повторно популарен

Додадете го во млеко пред спиење и еве што ќе се случи

Ако не можете да спиете, помешајте го овој зачин и малку млеко, па ноќе ќе спиете како бебе.

Рецепт за несоница од 14-ти век, како што кажуваат оние кои го пробале, е еден од најефикасните природни средства кои ќе ви обезбедат мирен сон.

Се работи за мешавина на млеко и морски орев, а еве и зошто ова е добитна комбинација.

Млекото содржи аминокиселина триптофан која го стимулира мозокот да лачи серотонин и мелатонин, клучни хормони за добар сон. Морскиот орев има слично дејство, а со тоа дополнително го смирува метаболизмот. Покрај тоа, морските ореви се богати и со миристин кој ви го намалува стресот.

Како да го спремите пијалокот?

Рецептот е едноставен и ви треба:

-200мл млеко

-Лажица морски орев во прав или пет изрендани морски ореви.

Подготовка:

Оставете го млекото да зоврие, па потоа префрлете го во чаша. Додадете морски орев и добро промешајте, па испијте го пред спиење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.