Растителен еликсир за болести на срцето, лош холестерол и превенција на рак

Рецепт на познат руски онколог

Со оглед на тоа дека медот од липа поттикнува потење, користењето на тој мед се препорачува кај настинки и грип, и секако за елиминација на токсини од телото…


За овој единствен рецепт на московскиот онколог др. Филипова потребни ви се свежи
шампињони, свеѓа дива зелка (lat. Brassica oleracea) и мед од липа.

Зошто зелка?
Зелка е омилено јадење на нашите маси, посебно во кисел облик. Но, знаете ли дека таа е и многу корисна, а ефтин лек за многу тешкотии?
Сто грама свежа зелка содржи 42 г. витамин Ц. Друштво му прават витамините А и фолната
киселина и минералите на магнезиум, железо, фосфор, калциум, калиум и натриум.
Постојат многу видови зелка, а најпознати се белата и црвената и савојската зелка, која
кај нас ја нарекуваат кељ.
За најкорисна важи црвената,која е седум пати по лековита од белата, а неговата боја
укажува на присуство на лековитите соединенија антоцијанин.
Зелката е најдобро да се јаде свежа или малку варена. За лекување користете непрскана
домашна или органски одгледана зелка.

Сировата зелка, ако често се јаде помага при малокрвност, несоница, депресија и ансиозност.
Варената зелка е одлично средство за пролетна детоксикација и е едно од најдобрите средства против нервна напнатост,тешкотии, слабост и лоша концентрација.
Зелката изобилува со антиканцерогеното соединение синигрин, кое поседува единствени
својства против рак на простата, црева и жолчка. Одлична е и како антивоспалително
средство па помага кај воспалителни болести како артритис и реума.
Кај болестите на плуќата корисен е сок од зелка помешан со мед. Тој ги чисти дишните
патишта, помага кај астма и бронхитис.

Кај болести на грлото се препорачува да се гргори сок од зелка.
Лековито делување на зелката:
– делува превентивно против рак
– го подобрува варењето
– има антивоспалителни својства
– лекува чир на дванаесетпалачно црево
– го јакне имунитетот
– го чисти организмот
– ублажува депресија и потешкотии
– ја подобрува концентрацијата
– помогнува кај болести на дишните патишта

Зошто мед од липа?
Медот од липа се добива од цветови на стебло липа. Со оглед на тоа дека медот од липа го
поттикнува потењето користењето на овој мед се препорачува кај настинки и грип, и секако
за елиминирање на токсините од телото. Медот од липа се препорачува кај пречките и
воспалувањата на дишните патишта како и на органите за варење.
Медот од липа го поттикнува метаболизмот, а по вкусот потсетува на чај од липа. Овој
мед ја зајакнува работата на срцето и циркулацијата.

Зошто шампињони?
Шампињоните по содржина се протеини на една од најбогатите видови печурки. Од јаглени
хидрати во шампињоните наоѓаме глукан, инулин и пектински материи, а потребно е да се
спомене дека не содржат сахароза ниту скроб па поради тоа се погодни за лица заболени од
дијабетес.
Од витамините, шампињоните се одличен извор на рибофлавин (40% од препорачаниот дневен
внес) и ниацин (30% од препорачаниот дневен внес).
Од киселините во печурките најважни се оксалната и фосфорната киселина, а од минералните
материи значајни се количествата на калиум. Со морските плодови тие се најголем извор на
селен, кој на организмот му е потребен во помали количества и се вбројува меѓу најјаките
антиоксиданси, а поседува и антиканцерогено делување.
Затворените шампињони кои се потребни во рецептот се најмладиот вид на шампињони,со
млечно бела боја, а се берат во раниот стадиум на развој. Вкусот не им е толку многу
изразен бидејќи нема доволно време да созреат, а се користат сами или во комбинации во
кои нивното крцкаво ткиво извонредно доаѓа до израз. Шампињоните со затворено чадорче со
изгледот едвај можат да се разликуваат од оние со неразвиеношеширче, но нивниот вкус
е поизразен.

Рецепт за растителен еликсир на доктор Филипова:
Земете 5 шампињони. Треба да бидат потполно свежи, најдобро да се набрани пред најмногу
24. часа. Исто така треба да бидат со затворено шеширче.
Измијте ги и полијте со вода што врие. Избришете ги со салфета и исцедете за да добиете
бистар сок. Користете соковник.
Исто така земете млада зелка и од неа исцедете сок, да добиете 1 лажица сок.
Помешајте го сокот од шампињоните со сокот од зелка и додајте една лажица природен мед
од липа.

Ова е количество е за три дена. Чувајте во добро затворена тегла во фрижидер.
Конзумирање:секое утро на празен желудник изедете по третина од оваа смеса (помалку од
половина лажица).
Лекот не треба да се дава на деца помалечки до 7. години.
Коментар на др. Филипова:
Овој лек има тројно делување.
Се користи за лекување на болести на срцето, односно Ангина пекторис.
Го намалува лошиот холестерол.
Делува како заштита до рак. Ако подолго време го земате овој лек нема да ви се закани
опасност од онколошки заболувања, смета доктор Филипова.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.