Против кои болести е добро да јадете лути пиперки?

638

Лутите пиперки имаат и свои предности:

Помагаат во губење на тежината –Истражувањата покажуваат дека лутите пиперки содржат капсаицин, состојка чиј ефект  му помага на телото да согори повеќе калории.

Го спречува ракот – Истражувањата покажаа дека капсаицинот во лутите пиперки ги убива клетките на ракот . Овој лут зеленчук, исто така, помага во борбата против настинки, служи како превенција од мозочен удар и ја спречува дебелината.

 Го штити срцето – чили пиперките штитат од кардиоваскуларни заболувања и го намалуваат ризикот од срцев напад и мозочен удар а исто така го намалуваат и штетното влијание на лошиот холестерол. 

Го намалуваат крвниот притисок – Тоа е научно докажано дека лутите пиперки го намалуваат крвниот притисок и ги опуштаат крвните садови.

Ослободуваат од гнев – лутата храна го стимулира производството на серотонин , хормон кој ги тера луѓето да се чувствуваат добро. Затоа се корисни во борбата против депресија.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.