Пробајте го ова и спасете се од главоболка и несоница!

Чистото масло од лаванда е едно од најпријатните етерични масла, но и едно од најмоќнте.

Содржи повеќе од 150 активни состојки, а има противвоспалително, антидепресивно, антисептичко, антибактериско и смирувачко дејство.

Оваа лимонада со лаванда е вистински еликсир што ќе ве врати во живот ако имате проблем со несоница, мамурлак или главоболка.

Потребни состојки:

Сок од 4 лимони

Капка есенцијално масло од лаванда

Една лажичка сушени цветови од лаванда

7 шолји топла вода

¾ шолја мед

Подготовка:

Зовријте четири шолји вода, тргнете ја од оган и ставете ги сувите цветови лаванда. Откако ќе се олади додадете го медот. Оставете го чајот да отстои покриен околу половина час. Потоа исцедете го, додајте го лимоновиот сок, остатокот од водата и маслото од лаванда. Добро промешајте.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.