Појадок за подобро здравје!

Овој појадок го решава проблемот со мрзеливите црева и запек, согорува масти и ја нормализира тежината. По еден месец консумирање на овој коктел ќе изгубите 3-5 килограми од својата тежина. Тенот, косата и ноктите ќе станат здрави и убави, а стомакот полека ќе се “стопи”.

Да се подготви оваа појадок ќе биде потребно:

– 300 мл кефир (или ниско-масен јогурт)

– 2 лажици овес

– 1 лажичка мелено ленено семе

– 1 лажичка какао во прав

– 5-7суви сливи

Подготовка на појадокот:

Појадок се подготвена во вечерните часови за наредниот ден.

Прелиете ги со малку врела вода (100 ml) сувите сливи. Поклопете и оставете ги 5-10 минути. Во меѓувреме, во сад се става овесни снегулки, мелено семе и какао. Додадете го ќефирот и промешајте се.

Сливите ситно исецкајте ги (може во блендер до состојба на “Пире” или рачно) и да го додадете во претходната смеса.

Се меша добро и се остава во фрижидер.

Во утринските часови уживајте во здрав и вкусен доручек. Резултати наскоро ќе бидат видливи. На првиот ден ќе може да има “интересно” чувство во стомакот, но тоа ќе помине.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.