Подобро од апче, сварете банана пред спиење и испијте ја течноста!

Осумчасовниот сон е задолжителен и треба да се обидете со сите средства за да го осигурате тоа секоја вечер со цел да го подобрите вашето здравје. Од друга страна, апчињата за спиење не се најдобро решение, бидејќи предизвикуваат бројни сериозни несакани ефекти.

Сепак, овој чај од банана и цимет ќе ви помогне успешно да се справите со овој проблем.

Бананите се неверојатно здрави плодови, кои изобилуваат со хранливи материи, како магнезиум и калиум. Можеби не сте знаеле но нивните лушпи се уште побогати со овие минерали.

Магнезиумот обезбедува релаксација и ги смирува мускулните грчеви кои доведуваат до болки. Тоа е првиот минерал кој е исцрпен од телото поради стрес.

Исто така, циметот го регулира нивото на шеќер во крвта, а неговата рамнотежа ја поддржува функцијата на хормоните и обезбедува подобар сон.Хормоналниот дисбаланс, исто така, предизвикува замор во текот на денот и може да ве натера да се чувствувате енергично во текот на ноќта, така што нема да можете да заспиете.

Затоа, со комбинирање на својствата на бананите и цимет, можете ефикасно да ја лекувате несоницата.

Еве како да го подготвите овој неверојатен природен лек за спиење:

Состојки:

1 органска банана (нелупена)
Посипете цимет
1 мал сад со вода

Инструкции:

Првично, отсечете ги краевите на бананата и ставете ја во тенџере со врела вода. Варете ја бананата 10 минути, а потоа додадете цимет.

Можете да го насладите пиењето со стевиа, кој исто така ќе го регулира нивото на шеќер во крвта.

Пијте го овој природен лек пред спиење и уживајте во сонот.

Следниот ден можете да јадете варената банана ,бидејќи се препорачува да не ја консумирате пред спиење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.