Подобрете си ја крвната слика со свежа коприва!

Листовите од свежата коприва изобилуваат со витамините Ц, А, Б2 и К, каротен и пантотенска киселина, калциум, фосфор и железо. Со еден збор, во нив се крие вистински провитамински концентрат.
Копривата ја прочистува крвта и помага во ослободувањето на токсичните материи од организмот. Научно е докажано дека го намалува нивото на шеќер во крвта, па затоа им се препорачува на лицата кои боледуваат од дијабетес.
Докажана е делотворноста на копривата во запирање на крвавењето, па често се користи при обилни менструални циклуси, крвавење од матката и слични состојби. Исто така, копривата помага во намалување на високиот крвен притисок.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.