Пијте до две пива дневно за поздраво срце!

290

Ако сакате секој ден да пиете по едно пивце до две, вие во живот немате грижи, барем кога станува збор за здравјето на срцето.
Според најновите истражувања, редовното конзумирање на пиво го смалува ризикот од срцев удар. Како што тврдат италијанските научници, кои истражувањето го направиле над 150 луѓе, иделната количина за мажи се две мали пива на ден, а кај жените е доволно само едно.

– Аклохолот има моќ да го покачи ниовото на (HDL) холестеролот во крвта, но и со него не треба да се претерува. Имено, не само што ќе станете алкохоичари, туку и во некои слуачеви предизвикува појава на некои врсти на рак, тврдат научниците, но сепак се сложуваат со умерена количина на пиво, кои тврдат дека нема да штети по вашето здравје.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.