Пиењето топла вода го подобрува здравјето!

Еве какво влијание има топлата или жешката вода на нашето тело:

1. Пиење на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата, а посебно се препорачува на лица кои имаат проблеми со сува кожа и акни.

2. Топлата вода ги опушта мускулите, па се препорачува да се пие како одлично решение за спречување на менструални грчеви.

3. Наутро пред доручекот и половина час по оброкот една чаша жешка вода ја поттикнува работата на желудникот и ги решава проблемите со подуваноста и болното насобирање на гасови.

4. Пиењето на топла вода наутро пред појадок помага кај уринарните инфекции и ги намалува киселините во желудникот.

5. Редовното пиење на топла вода ја зголемува циркулацијата и потењето и ги исфрла токсините од телото, со што се олеснува работата на бубрезите.

6. Ако испиете чаша топла вода еден час по оброкот, ќе го забрзате метаболизмот и ќе го поттикнете согорувањето на калориите.

7. Редовната консумација на топла вода помага кај астмата и икањето, а ќе ви даде и дополнителна сила кога сте настинати или кашлате.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.