Овој пијалок помага при исфрлување на никотин и катран од телото!

Ако пушите цигари веќе неколку години, вашите белите дробови сигурно во голема мерка се оштетени поради отровот кој со текот на времето се собира. Затоа важно е од време на време да ги исчистите.

Благодарение на комбинацијата од куркума, ѓумбир и лук, храна која ослободува токсини од телото, овој пијалак се покажа како многу ефикасен во чистењето на белите дробови.

Во продолжение ви откриваме како да го подготвите!

Состојки:

Литар вода

Две лажици куркума

400 грама шеќер

Корен ѓумбир

400 грама бел лук

Подготовка:

Во сад ставете вода и шеќер и ставете го на оган се додека не зоврие. Кога ќе зоврие, додадете ги куркумата, ѓумбирот и лукот.

Измешајте ги состојките, тргнете од оган и почекајте да се олади.

Напомена:

Подготвениот пијалак чувајте го цело време во фрижидер. Смесата треба да ја земате два пати на ден, најидеално би било две лажици наутро на празен стомак и навечер пред спиење.

Лековитоста на куркумата

Богата е со витамини B6, B3, фолна киселина, калиум, железо, манган, а се смета и за добар извор на влакна.

Докажано е дека билката куркума има благотворно дејство во случај на рак, затоа што го спречува растот и формирањето на туморот. Потврдено е дека е одличен природен чистач на белите дробови и го спречува настанувањето на меланом.

Поволно и благотворно делува кај Алцхајмеровата болест, а најдобри резултати постигнува кај ревматските заболувања.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.