Овој напиток ќе ви помогне да ги стопите килограмите

70

Овој напиток не помага само во борбата со вишокот килограми, туку и кај честите здравствени тегоби. Непржените зрна кафе се користат и во алтернативна медицина како ефикасен третман во борбата против гојазноста.

Благодетети на овие сирови зрна е во тоа што содржат хлорогена киселина, антиоксиданс кои се разградуваат кога се пржи. Неколку студии сугерираат да поседуваат способност да го стимулираат метаболизмот и да го забрзаат соговорувањето на масните наслаги.

Истовремено, добриот метаболизам позитивно влијае на функционирањето на органите, вклучувајќи го срцето, белите дробови, бубрезите, црниот дроб и мозокот.

Во алтернативната медицина, сировото кафе се користи за спречување и лекување на болести како што се:

-Алцхајмерова болест

-дијабетес

-висок притисок

-срцеви заболувања

-гојазност

-паркинсонова болест

Сировото кафе ќе го најдете во сите продавници за здрава храна, а еве како да го подготвите.

Сомелете 56 грама сирови зрна кафе, нека бидат грубо мелени. Ставете ги во 3,5 литри вода да се варат 15 минути на силен оган, а пооа намалете и варете од прилика еден час. Потоа процедете.

Се препорачува да се пијат по една до две шолји од овој напиток, двено, 15 минути пред оброк или 30 минути после оброк.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.