Овој моќен пијалок е преполн со здрави состојки за убава, негувана и мазна кожа

Празниците се зад нас и време е за детоксикација на организмот. Убава, негувана и мазна кожа е целта на секоја жена. Но, честопати ја забораваме вистината на онаа стара поговорка која вели: „Убавината доаѓа одвнатре“. За да го исчистите вашето тело од штетни материи, подгответе здрав пијалок што ќе ја направи вашата кожа здрава, сјајна и младолика.

Овој моќен пијалок е преполн со здрави состојки, витамини и минерали. Морковите се богат извор на витамин А кој игра важна улога во здравјето на кожата, косата и ноктите, додека кокосовото масло содржи здрави масти кои обезбедуваат правилна функција на хормоните и ја прават нашата кожа убава и здрава. Чиа семето е богато со омега-3 масни киселини, протеини, железо, цинк и калциум, а заради кремаста структура тие ни даваат чувство на ситост.

Состојќи:

  • 1 чаша кокосово млеко
  • грст блитва, кељ или спанаќ
  • ½ чаша моркови
  • 2 урми
  • 2 лажици какао во прав
  • 2 лажици чиа семе
  • 1 лажичка семки од тиква
  • ½ Екстракт од ванила
  • прстофат цимет

Сите состојки измешајте ги во блендер додека не се изедначат. Засладете по желба. Во пијалокот исто така можете да додадете неколку коцки мраз.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.