Оваа билка лечи многу болести

Лекот лесно се прави

Познато е дека тегавецот е природен лек против настинка и ја спречува кашлицата, но оваа трева има и други својства кои се лековити за повеќе болести.

Семето од тегавец се користи против камен во жолчка. Го препорачуваат како лаксатив, особено за деца, кај воспалителни состојби на слузницата. Дури и докторите велат дека дневно консумирање на 8 грама семе спречува создавање на жолчен камен.

Ако имате проблеми со афти и рани во усната шуплина, тегавецот е ефикасен лек за овие проблеми. Листови од тегавец кои ќе се постават како облога на забите и непцата можат да спречат инфекција на забот во рана фаза. Тегавецот го спречува гноењето и го забрзува заздравувањето.

Свежно исцеден сок од тегавец е идеален лек против акни. Овој рецепт ќе ви помогне побрзо да ја исчистите проблематичната кожа. 15-20 грама свежо исцеден сок од тегавец се меша со 10-15  крем и се додаваат неколку капки ружино масло и лажичка маст од невен. Сето ова се меша и се става на лицето.

За тегавецот велат и дека е користен за лечење на болестите на белите дробови. За оваа болест, се пие сок од тегавец. Потребни ви се 500 г свежи листови од тегавец. Сокот е најлесно да се приготви во соковник или добро да се обработи со рачен миксер, па да се процеди низ газа. Се пие неколку пати на по една лажица.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.