Ова се 12-те алармантни знаци дека во вашето тело претерано внесувате шеќер

Шеќерот се наоѓа во поголемиот дел од намирниците и полупроизводите и се користи за да го зајакне вкусот на одредена намирница.

Овојпат ќе ви ги претставиме 12-те алармантни знаци дека во вашето тело претерано внесувате шеќер.

Тоа се следните знаци:

1. Постојано сте гладни – многу брзо по оброкот вие огладнувате;

2. Често мокрење – работата на бубрезите е пореметена поради големата количина шеќер во вашиот организам;

3. Се чувствувате жедно;

4. Драматично губење на килограмите – без диети или пак промена на начинот на исхрана;

5. Хроничен умор;

6. Сува кожа;

7. Зголемени инфекции во телото;

8. Зголемена дистракција;

9. Раздразливост без причина;

10. Проблеми со видот;

11. Раните тешко ви зараснуваат;

12. Развој на импотенција.

Доколку ги имате сите овие симптоми, не е доволно само да престанете да консумирате шеќер, туку мора да го смените начинот на исхрана и животниот ритам.

Пред сè, консултирајте се со вашиот доктор поради детален преглед и препорака за мени за исхрана.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.