Отстранете ги брковите и несаканите влакна засекогаш

209
Проблемот кај класичните депелиции кога е во прашање осетлив дел како што е лицето е појавувањето на акни и црвенило.
Од се најлошо е тоа што влакната повторно израснуваат, но затоа постои потпполно природно решение, кој жените од блискиот исток го користат со векови.
Се што вие потребно е куркума(една лажица), брашно од леблебија (две лажици) и малку млеко или јогурт.
Куркумата длабочински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и гругите нечистотии од површината на кожата, ја потикнува работата на лимфните жлезди и површински циркулацијата на крвта, а поради своето антивоспалително дејство, таа ги ублажува каните, го зголемува сјајот и природниот Пх вредност на кожата.
Куркумата можете да ја најдете во секој подобро снабден супермаркет или продавница за здрава исхрана, а брашното од леблебија можете да ја направите сами – во добра мелница за кафе сомелетеја леблебијата или купете ја од продавница за здрава исхрана.
Нанесете ја посакуваната зона во насоката на растот на влакната и оставете околу 20 минути, односно додека не се засуши. Истријте со чиста памучна ткаенина или со четка намокрена со вода и исперете.
Напомена: Имајте ја на памет жолтата боја на куркумата, која ќе даде убав тен на лицето, но по третманот потребно е добро да го измите лицето. Третираната зона може да биде малку црвена, но брзо ќе го снема поради антивоспалителното својство на куркумата.
Овој третман треба да го повторите 3-4 пати неделно во еден месец, а резултатот е феноменален – влакната максимално се проретчуваат, истенчуваат, росветлуваат, а на крајот и трајно острануваат.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.