Оцет, лимон и пиперка и килограмите ќе ги снема!

Состојките можеби нема да ви се допаднат, но тоа не значи дека не се здрави и корисни за симнување на килограмите.

Потребно ви е:

– лажица, по можност домашен јаболков оцет

– малку лута, мелена пиперка

– кора и сок од еден лимон

Исчистете ја убаво лимоновата кора и прелијте ја со 240 мл вода, а после десет минути додадете ги останатите состојки. Мешајте го напитокот пред секоја голтка и пијте пред и по секој оброк.

Во што е тајната?

Мелената пиперка е корисна за варење на храната, но и затоа што го забрзува метаболизмот.

Стимулира согорување на масти, а нејзиниот состав воедно го забрзува трошењето на калории.

Оцетот помага во разградување на мастите, а лимонот го забавува нивното таложење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.