Од претерано јадење на оваа храна, може да добиете рак на белите дробови

1,435

Јаглените хидрати му даваат енергија и виталност на нашиот организам, но ако претерате со нив, постои опасност од прекумерно дебелеење, дијабетес и други здравствени проблеми.

Ново истражување докажува дека претераното конзумирање на јаглени хидрати, особено оние со висок гликемиски индекс – бел леб, корнфлекс, експандиран ориз – го зголемуваат ризикот за добивање на рак на белите дробови за 49%.

Најлошо е тоа што најмногу загрозени се непушачите, затоа што статистиките покажуваат дека битката со оваа болест ја изгубиле 12% од оние лица што бегаат од тутунски чад.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.