Ново тврдење: Појадувајте торта за подобра концентрација

Иако повеќе нутриционисти не советуваат рано наутро да каснеме житарки, омлет или овошје, Лиз Москоу вели да го почнеме денот со торта.

Таа тврди дека со торта (едно парче од средна големина) за појадок, најлесно се согоруваат калориите, оти наутро метаболизмот ни работи „најбрзо“ и цел ден е пред нас. Така, имаме доволно за преработка на тоа парче тортата, а и желбата за нешто слатко ќе ни биде задоволена.

Многу други податоци пак, говорат дека чоколадото го зајакнува мозокот и ни помага подобро да се концентрираме.

Сепак, без претерување, се си има мерка.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.