Нови 150 случаи на морбили во Романија – Досега починаа 21 лице

Над 150 нови случаи на морбили биле регистрирани во последнава недела во Романија.

Со тоа вкупниот број на заболени од почетокот на епидемијата во септември минатата година достигнал 7.647 лица, соопшти Националниот центар за набљудување и контрола на инфективните болести.

Најзагрозени од заболувањето се бебињата и децата до девет години, кои не се вакцинирани. Од почетокот на епидемијата од морбили во Романија починаа 21 лице, но ниту еден од нив не бил вакциниран.

Претставник на Министерството за здравство истакна дека епидемијата е под контрола, а регионалните власти очекуваат следната недела да добијат над 570.000 вакцини ROR или речиси 200.000 повеќе во споредба со претходната година. Лекарите советуваат дека единствен начин да се спречи болеста е вакцинирањето, но голем дел од населението во Романија одбива да се вакцинира.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.