Нема починати лица а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19 во земјава

72

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од:

• Скопје

• Куманово и Прилеп – по 2

• Гостивар, Крива Паланка, Кратово и Охрид – по 1.

Не се регистрирани нови починати лица.

Регистрирани се 18 оздравени пациенти од:

• Скопје – 11

• Прилеп и Радовиш – по 2

• Куманово, Битола и Кичево – по 1.

Направени се 3.529 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово–54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-9, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-3, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–26, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-217, Авицена-277, Биотек-598, Систина-120, лабораторија Лаор-197, Синлаб-37, Ремедика-51, Плодност–80, Генеа–133, Никоб лаб-864, ВФВ Медикал-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 588.

Досега во земјата се направени вкупно 844.654 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.593, бројката на оздравени пациенти е 149.708, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 413

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.