Неколку совети како да го намалите внесот на шеќер

Заедно со стресот, шеќерот е еден од најголемите непријатели на здравјето и ние честопати не сме ни свесни за тоа што сѐ консумираме.

Денес, шеќерот за жал се наоѓа во многу видови храна, а ние честопати не сме свесни за тоа. Убедени сме дека го намаливме неговиот внес, и всушност сè уште консумираме голема количина дневно.

За успешно да го намалите внесот на шеќер, не е доволно само да престанете да ставате шеќер во чај или кафе. Следете ги овие совети и успешно намалете го внесот на шеќер на минимум на дневна основа.

Прочитајте ги состојките на пакувањето

Започнете да ги проучувате состојките на храната што ја купувате. Можеби ќе се изненадите од сите производи што содржат шеќер. Добро проучете го составот и ако шеќерот е на самиот врв на списокот, подобро да се откажете од тој производ.

Скриен шеќер

Шеќерот често во списокот на состојки нема да биде напишан точно така. Имено, тоа доаѓа во различни форми – гликоза, фруктоза, сахароза или декстроза – сите тие се етикети за состојки што содржат шеќер. Понекогаш една храна има неколку видови шеќер во својот состав.

Избегнувајте готови производи

Готовите производи се најголемото зло – готови мусли, овесна каша, овошни јогурти, сокови, пици, лазања… Списокот е долг, и за жал, сите овие производи содржат голем процент шеќер во нив. Можете да направите огромно мнозинство на готови производи сами. Телото ќе ви биде благодарно.

Постепено одвикнување од шеќер

Ако покрај скриениот шеќер, јадете многу видлив шеќер, време е да го намалите внесот. Но, ова може успешно да го постигнете само ако постепено започнете да го намалувате неговиот внес. Значи, ако не можете да замислите кафе без шеќер, постепено намалете ја количината на шеќер. Ако сакате нешто слатко после ручекот, заменете ја тортата со парче овошје.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.