Не ви требаат апчиња за спиење, ова е лекот!

Пореметувањето на спиењето може да биде резултат на некои биолошки елементи, нездравата исхрана, психијатриските и физичките медицински состојби.

Ова се некои од состојбите кои можат да доведат до проблеми со сонот:

-болки во вратот и грбот
-анксиозност и депресија
-болест на штитната жлезда
-астма
-алергиски реакции
-проблеми со желудникот и стомакот
-артритис

Пореметувањето на спиењето може исто така да биде предизвикано од специфични активности и соединенија, како што се алкохолот, кофеинот, никотинот или големо количество на храна пред спиење.

Употребата на мускатно оревче

Ова е исклучително ефикасен третман кога станува збор за пореметување на сонот. Овој зачин има бројни здравствени предности, тој е одличен за детоксикацијата на организмот, помага во варењето на храната, ја ублажува непријатноста, го зајакнува имунолошкиот систем, го подобрува здравјето на кожата и го подобрува протокот на крв. Освен тоа, тој има умерен седатив кој ефикасно делува кога имате проблеми со спиењето.

Помешајте половина мала лажичка мелено мускатно оревче во чаша млака вода. Консумирајте ја оваа смеса 4-5 часа пред спиење.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.