Не ја фрлајте кората од бананата, лекува и разубавува!

Дел од жолтата кора на бананата до самото место излупете го со лажица и користете го за:

Белење на забите – тријте ги забите во рок од две недели и ќе забележите позитивни резултати.

Уклонување на кожни брадавици – мачкајте ги со кората од бананите и не само што ќе ги уклоните туку и ќе спречите нивно појавување во иднина.

За отстранување на акни и намалување на брчките – бананата е одлична за целосна нега на кожата. Причина е тоа што содржи антиоксиданти. Бананите ја хидратизираат и хранат кожата. Сместа од кората од банана нанесете ја на кожата и оставете да делува 30 минути по што треба да се исплакне со млака вода.

Кората на бананите е аналгетско средство – болните точки на телото тријте ги со кората од банана. Тоа е одличен природен метод против болки.

Кора од банана за губење тежина – секој ден јадете за ручек две банани и излупете го делот од нивните кори и изедете го, не вечерајте после 20 часот, појадувате што сакате. Според нутриционистите доколку го практикувате овој начин на исхрана за месец дена можете да намалите до 5 килограми.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.