Направете си домашен спреј против комарци

Рецепт

Во почетокот на летото е време да размислиме како да се заштитиме себе си и своите омилени луѓе од непријатните комарци. Наместо да купите козметика од аптекатаможете и да си направите домашен заштитувач со целосно природни состојки.

Во следниот рецепт се вклучени некои од најдобрите етерични масла за кожата, кои нанесени врз неа, ќе ја направат мека, со пријатен мирис и ќе ја заштитат од каснувања.

Што ќе ви биде потребно за да си направите домашен спреј против комарци?

Состојки:
10 капки масло од лаванда
2 – 3 лажици екстракт од хамамелис (вештерска леска)
10-12 капки масло од цитронела
10-12 капки масло од еукалиптус
10-12 капки масло од лимонска трева

Комбинирајте ги сите состојки во шише со распрскувач и протресете добро. Секој пат пред да се испрскате на вашата кожа, протресувајте го шишето, за да можат да се комбинираат сите масла, заедно со хамамелисот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.