Напиток што ги исфрлува резервите масти од телото, отровите од цревата!

Рецепт за оние кои сакаат да ја сочуваат младоста и витата линија

Секое утро започнете го со овој напиток и ќе видите како вашето тело се менува.


Потребна е 1 лажичка чиа семе (5 г.), 300 мл вода, 1 лимон и 1 лажица мед.
Подготовка: во 100 мл вода ставете го чиа семето и оставете да отстои еден час. Потоа исцедете сок од лимон и измешајте со чиа семето. Додајте ја останатата вода и медот.
Овој хранлив напиток пијте го секое утро пред појадок. Еве како овој напиток му помогнува на организмот:
Овој напиток е полн со анитоксиданси и помогнува при губењето килограми. Чиа семето станува се попоуларно па луѓето го користат како дополнување на исхраната.
Чиа семето содржи 5 пати повеќе калциум од млекото, има повеќе антиоксиданси од боровинките, има 3 пати повеќе железо отколку спанаќот, содржи многу повеќе влакна отколку овесната каша, содржи голем број протеини па е омилено семе на вегетаријанците.

 

Корист од овој напиток:
1. Предизвикува ситост и помогнува при регулирање на апетитот
2. Помогнува да го нахраниме нашето тело со витамини и минерали
3. Спречува рано стареење
4. Го подобрува варењето
5. Помогнува во борбата против одвишните килограми
И’ лимонот и чиа семето се природни антиоксиданси кои ќе ви помогнат да го исчистите телото од токсини, да ги отстраните резервите масти од телото, добар диуретик е и се бори против опстипација.
Водата со чиа семето создава гел кој го полни желудникот а потоа го стимулира варењето и го чисти целото тело.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.