Најновата омикрон варијанта на коронавирусот може да биде најлоша досега

73

Британски „The Sun“ пишува дека најновата омикрон подваријанта што се шири во Велика Британија би можела да биде најлошата варијанта досега.

БА.5 го води летниот бран на Ковид-19, а американскиот лекар Ерик Топол изрази загриженост за неговата способност да го наруши имунитетот и преносливоста. Докторот вели дека подваријантата BA.5 има многу подобра способност да навлезе во клетките, што објаснува зошто оваа верзија на вирусот предизвикала толку многу проблеми.

Не само што припаѓа на семејството омикрон, туку има сличност со видот делта, кој покажа потешки симптоми и повисоки стапки на хоспитализација.

– Сепак, бројни студии досега покажаа дека омикрон предизвикува полесни форми на болеста. Затоа, рано е да се каже дали варијантата БА.5 ќе предизвика потешки клинички симптоми, но тоа може да се очекува поради неговата заразност на клетки слични на сојот делта – изјави д-р Топол.

Д-р Топол додаде дека е тешко да се дефинира колку ќе биде распространета новата омикронска подваријанта во споредба со претходните видови, бидејќи постои „ѕид на имунитет“.

Тој вели дека подваријантата БА.5 омикрон е најслична на делта сој досега, а најефективната форма и понатаму е носење маски, растојание, вентилација на просторијата, вентилација и вакцинација.

Бројот на заразени со коронавирусот е во пораст и во Европа, Азија и Америка, а Светската здравствена организација објави дека бројот скокнал за 30 отсто во последните две недели.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.