МЗ: Ситуацијата со хеморагична треска во гостиварско под контрола

147

Седумтемина пациенти од гостиварско село хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести се во добра општа состојба и се чекаат нивните резултати од нашата лабораторија и од рефентните центри, изјави денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски.

Резултатите од анализите за утврдување на причината за смртта на двете лица од гостиварското село Симница кои починаа на Клиниката за инфективни болести откако биле донесени во тешка здравствена состојба, покажале дека тие биле позитивни на Хантан вирус, кој не се пренесува од човек на човек.

Чакаровски рече дека во овој момент во селото и во бачилото се врши комплетна дератизација и дезинсекција на сите објекти во селото и околината. Потенцира дека се чекаат резултати од мострите од вода и резултатите од Агенцијата за храна и ветеринарство.

– Нема место за паника, се е под контрола, потенцира Чакаровски.

Тој рече дека преземаат се што е во ингеренција на Министерството.

– Овој вирус се пренесува преку глодари. Точно како е настанат допрва ќе сознаваме и ќе ја известиме јавноста. Комисијата за заразни болести постојано заседава и вклучени се сите институции. Вчера го посетивме и инфективното одделение во Гостивар, понудивме помош, таму немаше нови пациенти. Денес нема нови пациенти, додаде Чакаровски одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата по повод одбележувањето на Светскиот ден за борба против хепатитис. 

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.