Можеме ли да внесеме доволно витамини и минерали во организмот без додатоци?

Можеме да внесуваме доволно витамини и минерали во организмот без додатоци? Судејќи според експерти од Харвард – можеме.

Во минатото, лекарите честопати сугерираа дека треба да пиеме доза на мултивитамини и минерали во текот на денот како додаток во исхраната.

Денес, кога коронавирусот дополнително се заканува, додатоците се продаваат во аптеките повеќе од кога било. Сепак, бројни студии, вклучително и една од Харвард, покажуваат дека нема големи придобивки од додатоците за здрави луѓе кои јадат балансирана исхрана.

Ако не сте меѓу нив, не јадете редовно и никогаш не сте целосно јасни што треба да јадете секој ден за да ги задоволите потребите на вашето тело за витамини и минерали, и не вие е доволно кога ќе слушнете овошје и зеленчук, списокот на Харвард за најздрава храна ќе биде корисен.

Тука се:

Авокадо

Блитва, кељ, спанаќ

Пиперка

Прокељ

Печурки (шампињони и шитаке)

Печен компир

Слатки компири

Папаја, малини, јагоди

Јогурт со малку маснотии

Јајца

Семиња (лен, тиква, сусам, сончоглед)

Грав

Леќа, грашок

Бадеми, индиски ореви, кикирики

Јачмен, овес, киноа, интегрален ориз

Лосос, бакалар, ракчиња, туна

Посно говедско месо, јагнешко месо, месо од диви животни

Пилешко, мисирка

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.