Морбилите се шират во Скопје – Денеска потврдени три нови случаи!

Три нови случаи на морбили во Скопје. Сите се од областа кванташка депонија во Маџари каде пред 6 дена здравствените власти прогласија епидемија. Две се деца од 3 и 5 години и еден на 27 годишна возраст. Сите се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Новорегистрираните биле во роднинска врска со претходно заболените. И возрасниот и децата  не ја примиле  задолжителната МРП вакцина. За да спречат ширење на заразата, здравствените власти уште со појавата на првите заболени препорачаа забрзана имунизација во сите градови. За три дена вакцинирани се  900 деца.

-Наместо во ноември или декември како што им било во планот, сега малку порано со самиот почеток во училиште за да бидат заштитени. Секако, имунизацијата е најдоброто решение од ова заболување кое е многу заразно и од 100 деца, 99 ќе се заразат, вели Гордана Кузмановска епидемиолог во ИЈЗ

Проверката на картоните деновиве покажа дека во неколку скопски општини има драстично опаѓање на имунизацијата со МРП вакцината. Многу родители не сакаат или ја одложуваат за подоцна. Но епидемиолозите загрижени бидејќи ова заразно заболување забрзано се шири во неколку европски земји.

-Секако дека сме на штрек, нема да останеме на оваа бројка имајќи го во предвид периодот на инкубација, вели Кузмановска.

Се уште се на сила мерките дадени пред една недела меѓу кои е и рестрикција на посетите во болниците како и поголеми хигиенски мерки во градинките и училиштата.

 

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.