Моно диета

Исчистете го телото за 48 часа

Доколку здравствената состојба ви го дозволува тоа, секогаш е вистински момент за детоксикација на организмот.

Повременото чистење на организмот е препорачливо, но секако треба да се следат и советите од лекарите. Не дозволувајте да гладувате.

Една од диетите кои можете да ги примените е моно диетата која подразбира конзумирање само на 1 вид храна (2-4 дена).

Секако, препораката е да користите органска, непрскана храна. Доколку се решите да ја примените оваа диета, се порепорачува и да пиете до 2 литри вода дневно.

Предлог намирници за оваа диета:

Јаболки – погодни за оние кои имаат проблеми со метаболизмот

Круши – погодни за луѓето кои страдаат од алергии

Грејпфрут – погоден за болести на црниот дроб или воспаленија на слузокожата

Интегрален ориз – за луѓето со висок притисок

Морков – за проблеми со варењето

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.