Мени: БРЗА ДИЕТА со суви сливи

За 3. дена и до 3. килограми помалку!

Ако сте во можност, препорачливо е да земате барем една четвртина чаша сливи на ден, затоа што консумирате 17 проценти од дневниот внес на витамин А.

Иста количина сливи содржи 15 проценти од диетални влакна (тие ни помагаат да го регулираме шеќерот во крвта) и 10 проценти од нашата препорачана дневна вредност на калиум (со консумирање храна богата со калиум, можеме да го намалиме ризикот од висок крвен притисок, срцев удар и други срцеви заболувања). Има речиси 270 калории во 100 гр сушени сливи.

Диета со суви сливи – мени:

Појадок: 6 суви сливи
Вечера: едно јаболко
Ручек: една кревишла и 1 варено јајце.
Попладневна ужина: исто како и ручекот
Вечера: чаша јогурт
Како што можете да видите, брзата диета со сливи е доста рестриктивна и затоа не треба да се држи подолго од 3 дена.
Напоменуваме дека само здраво лице може да примени таква строга диета. Најдобро е да се консултирате со вашиот лекар прво пред да започнете со оваа диета.
Физичката активност е значително важна, затоа се препорачува одење. Брзо одење најмалку половина час на ден.
Постои една варијанта кога луѓето ја користат оваа диета секој втор ден, а вежбаат секој ден.
Ако ја држите диетата секој втор ден, може да трае вкупно шест дена.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.