Масовна епидемија од загадена вода во гевгелиско!

300

Масовна епидемија од неисправна вода за пиење во Гевгелиско. 120 лица од Стојаково, Богородица и Селемнија со повраќање, болки во стомакот, дијареа и дехидрирани во неделата побарале лекарска помош во болницата во Гевгелија. Денеска од Центарот за јавно здравје Велес потврдија дека во водата која ја пиеле заболените пронајдена е бактеријата ешерихија коли. Имало дефект на главниот градски цевковод.

Резултатите од примероците кои биле испитувани во велешкиот центар покажажале дека во водата во трите населени места во гевгелиско немало хлор. По преземените мерки стагнирал бројот за заразени со ешерихија коли.

Од Центарот за јавно здравје Велес дека за случајот со хидричната епидемија ги информирале сите надлежни институции вклучувајќи го и ДСЗИ, но директорката вели дека немале пријава за хоспитализирани лица со ешерихија коли.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.