Македонски автобус се преврте кај Лесковац – Најмалку три лица загинаа, а 32-ца се повредени

Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираат дека српските власти ги известиле оти во несреќата загинале три лица, маж на 68 години и две жени. За жените се уште нема потврда на идентитетот. Повредени се 32 лица, од кои 28 се надвор од животна опасност. Тие се згрижени во Општата болница во Лесковац, четири се на хирургија, еден е на ортопедија. Четворицата повредени со тешки телесни повреди се наоѓаат во животна опасност и се префрлени во Клиничкиот центар во Ниш. Станува збор за автобуски превозник од Струга, со регистарски таблици Euroturs SU 3325 AC. Од МНР информираат дека чекаат дополнителни официјални информации.

Според информациите на МИА, автобусот сообраќал на релација Битола-Прилеп-Велес-Табановце-Виена. Едниот од возачите бил од Битола додека вториот од Прилеп.

Во Прилеп автобусот пристигнал околу 19:30 часот и на тамошната автобуска станица во него се качиле 11 патници, потврди шефот на автобуската станица во овој град Љупчо Алексовски.

Српската полиција соопшти дека утринава во 1 часот и 45 минути, на автопатот кај Лесковац, се случила тешка сообраќајна несреќа во која загинале тројца македонски државјани-маж и две жени, а 32 се повредени. Според српската полиција, несреќата се случила кога автобус со македонски регистарски таблички на компанијата Еуро Бус, кој патувал од Битола за Виена, излетал од патот пробивајќи ја заштитната ограда и се превртел кај клучката Печењевци во близина на Лесковац. Возачите на автобусот не се повредени.

Министерот за здравство Венко Филипче и генералниот секретар на Владата Драги Рашковски, како и претставник од Амбасадата на Македонија во Белград ќе ги посетат повредените во несреќата што се случи ноќеска кај Лесковац кога автобус на струшки Еуро бус излета од патот.

Сопственикот на „Еуробус“ Џитан Истрефи за МИА изјави дека автобусот, произведен во 2006 година, редовно ги поминувал техничките прегледи.

– Испративме друг автобус и наши вработени на местото на несреќата за да ја видат состојбата и да се преземе се што е потребно. Нашите автобуси редовно се сервисираат, кај нас нема грешки, изјави Истрефи, не изнесувајќи други детали за несреќата.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.