Ленено семе, лек за многу болести!

Редовно користење на сирово ленено масло има широк спектар на лековито делување:

– кај клетките на канцер особено на ракот на дојка, јајници, простата, мозок

– кај атеросклероза на крвните садови

– срцев инфаркт

– аритмија

– хипертрофија на простата

– воспаление на мочните патишта

– жолчни камчиња

– артритис и болки во зглобови

– го подобрува метаболизмот на мастите во телото

– при симптоми на егзем

– акни

– има удел во градење на блескава и мазна кожа

– позитивно влијае и на дигестивниот систем (благо лаксативно дејство, семките имаат посилно делување од маслото)

– симптоми на менопауза

– го подобрува имунитетот

– се бори со слободните радикали

– исто така може да се користи за надворешна употреба на сува и лушпеста кожа, лечење на рани и лузни, кај опекотини, воспаленија, екзем псоријаза кожни осипи.

Најдобро е да се користи лененото семе од органско потекло. За во потполност да го искористиме благодетот на лененото масло, препорачана дневна доза изнесува 1-3 супени лажици. Оваа количина не треба да се преминува.

Доколку земате лекови против згрутчување на крвта (антиагрегациони лекови и антитромботици) или сте трудница или доилка, пред земање на ленено масло советувајте се со вашиот лекар.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.