Куркума со топла вода за заштита од рак и тромбови

Чудотворен утрински напиток

Една жена од Велика Британија започнала експеримент така што почнала да додава куркума во топла воса и да го конзумира овој напиток секое утро. Веќе по неколку дена ја забележала разликата: нејзиното варење се подобрило, и се исчистила кожата на лицето и утринското будење и станало полесно.

Начин на подготовка:

0.5 лажица куркума и 1 чаша топла вода

Ставете ја куркумата во топлата вода и добро промешајте. Напитокот се пие во првиот дел од денот, пред или по појадокот. Пијте го 2 недели, а потоа направете пауза од 2 недели.

Како влијае на нашиот организам?

– куркумата го спречува создавањето тромбови

– го подобрува варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот.

– го чисти црниот дроб и ги обновува оштетените келии.

– делува како превенција од ракот, така што го алкализира нашиот организам.

– ги олеснува симптомите на артритис –  ги намалува отоците и ја ублажува болката.

Куркумата не се препорачува за деца помали од 5 години и трудници, како и кај болести на гастритис и чир на желудникот.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.