Крушата е спас за црниот дроб, ги исфрла токсините и помага при слабеење

35

Ако некое овошје е корисно, но занемарено, тоа е дефинитивно крушата. Таа е најдобра намирница за панкреасот, а воедно важи и за „рајско овошје“ за црниот дроб бидејќи го поттикнува процесот на чистење и може да спречи појава на цироза.

Пулпата од круша е богата со фитоматерии, минерали во траги и аминокиселини кои се врзуваат за отровите во телото и ги исфрлаат од организмот.

Крушата го стабилизира нивото на шеќер во крвта и игра голема улога при слабеењето.

Една круша со средна големина содржи околу 90 калории, витамин Ц и флавоноиди, а е одличен извор и на бакар кој го штити телото од штетното делување на слободните радикали.

Кората од круша е богата со влакна кои го намалуваат лошиот холестерол, а плодот е одличен и за брзо закрепнување по операција или труење со храна како и кај лица кои се на посебни диети и режими.

Крушата е најдобро да се јаде помеѓу појадокот и ручекот или доцна попладне бидејќи ја намалува желбата за слатки и може да го регулира апетитот. Исто така, треба да се напомене дека таа спаѓа во овошја со најмалку алергени.

Коментари

коментари

Напиши одговор

Вашата email адреса нема да биде објавена.